PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گیلان یا مازندران؟ مساله این استhasan
03-15-2015, 11:50 PM
گیلان یا مازندران؟ مساله این است (http://mahsafar.ir/fa/news/97808/گیلان-یا-مازندران-مساله-این-است)


هرچند هرگوشه این مرزپرگهر سرشار از زیبایی و دیدنی است اما آمار نشان مي.دهد که استان.هاي گیلان و مازندران و همین.طور اصفهان و فارس از مهم.ترین هدف.هاي گردشگری نوروزی محسوب مي.شوند. آنهایی هم که از سرما و برف خسته شده.اند راهی جنوب کشور مي.شوند. شما نوروز امسال به کجا سفر مي.کنید؟ قبل از اینکه چمدان.تان را ببندید این مطلب را بخوانید.
http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/12/25/269225_151.jpg (http://bartarinha.ir/)


گیلان

مسیر زمینی تهران به رشت یکی از بهترین راه.هاي زمینی ایران است. تمام مسیر تهران-کرج-قزوین- رشت ، آزاد راه است. فاصله تهران تا رشت 320 کیلومتر است. در مسیر کرج - قزوین و بعد از اینکه خروجی طالقان را رد کردید مجتمع.هاي پذیرای خوبی وجود دارد که مي.توانید از آنها استفاده کنید. در آزادراه قزوین - رشت تا رسیدن به منجیل خبری از مجتمع.هاي پذیرایی نیست غیر از اینکه راه را بلد باشید و یکی دوتا خروجی آزادراه به جاده قدیم را بشناسید ما این گزینه را توصیه نمي.کنیم.

راه.هاي بین شهری گیلان هم از کیفیت متوسطی برخوردار است اما بیشتر ییلاقات گیلان دارای جاده.هاي بسیار بد و در بسیاري موارد خاکی هستند. اگر قصد بازدید از ییلاقات گیلان را دارید حتما از اطلاعات مردم محلی یا مشورت با راهنمایان گردشگری محلی بهره.مند شوید. شهرهای گیلان به دليل تراکم زیاد و بافت سنتی خود در ایام نوروز ترافیک بسیار شدیدی دارند، توصیه مي.کنیم تا مي.توانید از بزرگراه.هاي بیرون شهر استفاده کنید.

اگر مي.خواهید به گیلان سفر کنید خودتان را برای باران آماده کنید. چتر و بارانی یادتان نرود، گیلان است دیگر ناگهان وسط یک روز آفتابی آسمانش هوس باران مي.کند. بیشتر زیبایی.هاي شمال زیبایی.هاي طبیعی است، جنگل، کوه و دشت و دریا پس کفش مناسب پیاده.روی را فراموش نکنید بهتر است کف کفش.تان آج.دار باشد تا در دشت و کوه و جنگل سرنخورید و حادثه.ای برای.تان پیش نیاید.

دیدنی.هاي گیلان را به سه دسته تقسیم مي.کنیم؛ جلگه مرکزی، غرب و شرق. ساحل.هاي گیلان از جلگه مرکزی به سمت شرق گسترده شده.اند البته در غرب گیلان هم یک ساحل جنگلی بسیار زیبا به نام «گیسوم» هست. اما غرب گیلان بیشتر به دليل ییلاقات و جنگل.هايش معروف است. بازارهای محلی گیلان را از دست ندهید، دوتا از معروف.ترین.هايش بازار قدیم رشت و بازار هفتگی است که هر پنجشنبه در شهر جمعه بازار دایر مي.شود.


http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/12/25/269227_796.jpg (http://bartarinha.ir/)


گیلان ، ارتفاعات ماسوله


بازدید از موزه میراث روستایی رشت را به هیچ وجه از دست ندهید. در تعطیلات نوروز سازمان میراث فرهنگی گیلان در این اکوموزه انواع مراسم جالب سنتی را نیز اجرا مي.کند که دیدنش خالی از لطف نیست.بازدید از قلعه.رودخان مي.تواند یک روز کامل شما را به خود اختصاص دهد، فقط یادتان باشد که یک روزآفتابی را به این بازدید اختصاص دهید چون سنگفرش مسیر دو ساعته روستا تا قلعه بدون کارشناسی لازم با سنگ صیقلی رودخانه.ای انجام شده و با کوچک.ترین نم بارانی مي.تواند منجر به حادثه شود.تله کابین و کلوچه.هاي سنتی (کوکی) لاهیجان، سورتمه تالش، گشت دریایی مرداب انزلی، آبشار ویسادار، منطقه زیبای سرولات و غذاهای خوشمره خاور خانوم را هم از دست ندهید.

بازدید از ماسوله را به عصر یک روز غیرتعطیل موکول کنید و بهتر است شب ماسوله را هم تجربه کنید به مراتب از روزش آرام.تر و دیدنی.تر است. نشانی رستوران.هاي خوب گیلان به.خصوص رشت را از مردم خونگرم رشت بپرسيد و به تابلوها و تبلیغ.هاي جاده.ای توجه نکنید بهترین رستوران.هاي رشت در محله.هاي قدیمي. و جاهایی دور از بزرگراه.ها هستند.

متاسفانه گیلان از اماکن اقامتی کافی که در ایامي .مانند نوروز جوابگوی خیل مسافران باشد برخوردار نیست. تعداد هتل.هاي خوب گیلان کمتر از20 هتل است و در مجموع به کمتر از 3000 نفر مي.توانند سرویس بدهند. در شهرها و روستاهای ساحلی شمال یکی از مشاغل مردم اجاره خانه و ویلا است اما بهتر است برای امنیت و آسایش بیشتر با ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان گیلان تماس بگیرید تا فهرست افراد مجاز ارائه خدمات اقامتی را دریافت کنید.

مازندران

40 کيلومتري نزديک گيلان!

برای رسیدن از تهران به ساری 2 راه پیش رو دارید:

1- جاده تهران- فیروزکوه- پل سفید- قائم شهر- ساری به طول 283 کیلومتر

2- جاده تهران - هراز -آمل- بابل - ساری به طول 260 کیلومتر

هرچند جاده فیروزکوه کمي .طولانی.تر است اما به مراتب جاده بهتر و امن.تری نسبت به جاده هراز است.مازندران هم مانند گیلان سرشار از چشم.اندازهاي طبیعی زیباست پس کفش مناسب یادتان نرود. اگر اهل کمپینگ هستید ییلاقات مازندران به مراتب جاده.هاي بهتری نسبت به ییلاقات گیلان دارند اما یادتان باشد که کوه.های سپید پوشی که مازندران را در آغوش گرفته.اند باعث سرمای ییلاقات و مناطق مرتفع این استان مي.شوند. اگر هوس کمپینگ کردید لباس گرم یادتان نرود.

اگر از جاده فیروزکوه به سمت ساری مي.روید یک توقف کوتاه در گدوم و خوردن آش دوغ.هاي معروفش را فراموش نکنید. به ورسک که رسیدید حتما بازدیدی از پل ورسک داشته باشید. این پل با دهانه 66 متری و ارتفاع 110 متر از کف زمین حدود 70 سال پیش با ابتدایی.ترین وسایل ساخته شده و یکی از شاهکارهای مهندسی است. در ادامه مسیرتان به پل سفید مي.رسید. اگر زمان کافی دارید کنار پمپ بنزین پل سفید از جاده فرعی سمت چپ با 20 دقیقه راندن به روستای سنگده بروید و زیباترین جنگل راش ایران را ببینید. مي.توانید برای ناهار در همین جنگل و در منطقه.ای به نام تلارسربند که چشمه آب و سرپناهی دارد چادر بزنید.مازندران نسبت به گیلان از امکانات اقامتی بیشتر و بهتری برخوردار است. از ساری به سمت فرح آباد که بروید ویلاها و مجتمع.هاي اقامتی و پذیرایی زیادی مي.بینید. معروف.ترین و خوشمزه.ترین اکبرجوجه ایران را مي.توانید در ساری پیدا کنید. همچنین در مسیر جنگل زارع در حومه ساری یک رستوران محلی دیگر هست که مي.توانید انواع غذاهای ایرانی و محلی را بخورید.


http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/12/25/269226_290.jpg (http://bartarinha.ir/)


مازندران، چشمه های رنگی باداب سورت


مازندران به جز ساحل دیدنی.هاي بسیاری دارد، طولانی.ترین و یکی از زیباترین جاده.هاي جنگلی ایران جاده جنگلی ساری به کیاسر است. در این جاده مي.توانید یکی از نادرترین جاذبه.هاي زمین گردشگری جهان یعنی چشمه.هاي رنگی بادآب سورت را ببینید. همچنین دریاچه میانشه در روستای چورت و سد سلیمان تنگه و دریاچه زیبای آن نیز مسیر دسترسی شان از همین جاده است. در بهشهر شبه جزیره میانکاله را از دست ندهید. در روزهای آغازین فروردین هم مي.توانید تک و توک پرنده.هاي مهاجر را در اطراف این شبه جزیره ببینید.

منطقه تاریخی و طبیعی عباس آباد هم هرچند در تعطیلات نوروز شلوغ مي.شود اما دیدنی است. بابلسر یک مجموعه اقامتی با نام پارکینگ دارد که درست روبه.روی ساحل بوده و از امکانات خوبی نیز برخوردار است. نوشهر، چالوس، تنکابن و رامسر پشت.شان را به کوه و جنگل تکیه داده.اند و پاهای.شان در دریاست. تنکابن و رامسر معمولا به نسبت نوشهر و چالوس خلوت.ترند. جاده دوهزار و سه هزار را در تنکابن از دست ندهید و همین.طور ییلاق زیبای جواهرده را در رامسر. تله.کابین رامسر هم شما را از کوه و جنگل به دریا مي.رساند و با زیبایی.هاي بهشتی سرمست.تان خواهدکرد.

به نقشه مازندران که نگاه کنید متوجه مي.شوید که این استان در محور شرقی - غربی گسترده شده است. با توجه به تراکم شهرهای ساحلی و جاده.هاي باریک در تعطیلات نوروز برای طی مسیر 20 کیلومتری بین دو شهر ممکن است 2 ساعت در ترافیکی سنگین اسیر شوید. بهتر است برای گشت و گذار در مازندران از یک گوشه آن شروع کنید و به گوشه دیگر بروید تا مجبور به رفت و برگشت نشوید. بهتر است محل اقامت.تان را هم در روزهای مختلف سفر طوری تغییر دهید که نزدیک به جاذبه.هاي گردشگری مورد نظرتان باشد.

مقایسه دو استان گیلان و مازندران

نمره.هاي بین 5 تا 5- است. هرچه این عدد مثبت.تر باشد یعنی نمره بهتری در آیتم مورد نظرکسب شده است.


http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/12/25/269228_190.jpg (http://bartarinha.ir/)

http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/12/25/269229_640.jpg (http://bartarinha.ir/)

cyrusfard
04-14-2015, 06:31 PM
واقعا شمال ایران زیباست حالا چه گیلان باشه و چه مازندران... من هر وقت شمال رفتم هیچوقت به این فکر نکردم که گیلان موقعیت و شرایط بهتری برای ایرانگردی داره یا مازندران... هر کدومشون زیبایی های خودش را بشکل منحصر بفردی داره که زاییده عشق درونی هر انسانی نسبت به اطرافش هستش ... و یا بقول تولستوی اين زيبايي نيست كه آفريننده ي عشق است، بلكه عشق است كه آفريننده ي زيبايي است...

ROXANA
04-21-2015, 10:14 PM
دوستانی که تصمیم دارن هفته دیگه برن شمال از جاده چالوس دقت کنید که بخشی از جاده حوالی اسارا نشست کرده و به داخل رودخانه ریزش کرده و راهسازی مشغول تعمیراته .ما امروز رفتیم دیزین تو جاده اون قسمت که تعمیرات بود یه کم عبور و مرور مشکل شده بود که سوال کردیم ظاهرا حالا حالا ادامه داره اونهایی که تعطیلات هفته بعد میخان برن سفر حواسشون باشه که ممکنه به علت تعمیرات و ترافیک تعطیلات یه کمی معطلی داشته باشن ..
انشالا که تا هفته بعد اصلا مشکل حل بشه

dana
04-21-2015, 10:26 PM
چون گیلان از پایتخت دور تره و مازندارن نزدیکتره ...بنا براین شهر های استان گیلان بکر تر مونده ...و سر سبزی بیشتری داره و وسعت منا طقش هم بیشتره ..ضمنا غذ ا ها و خوراکی های مخصوص و خوشمزه ای داره ..که در مازندران پیدا نمیشه ..گو اینکه من خودم بیشتر به امل و محمود اباد می روم ...اما سفر واقعی وقتی شروع میشه که شما از تهران حرکت میکنی به به اما زاده هاشم و رودبار میرسی ..هنوز وارد عمق گیلان نشدی ..تازه شهر رشت دروازه منا طق بکر شهر های کوچک و بزرگ گیلانه ...با تفاوت های بسیار زیاد از یک طرف بندر انزلی سواخل گیسوم ...طاالش و استارا ...از یک طرف منا طق بکر جنگلی فومن و ما سوله وشفت و... وا ز طرف دیگر مسیر رودسر که در پایان به استان مازندران میرسه ..رامسر مرز دو استانه که خودش داستان دیگری داره ...من با اینکه اصا لتا گیلانی هستم اما فقط 6 سال در رشت زندگی کردم ...احساسم به من میگه هیج جای دنیا گیلان نمیشه ...سرزمین مردان شجاع ...گیلان

cyrusfard
04-21-2015, 11:36 PM
چون گیلان از پایتخت دور تره و مازندارن نزدیکتره ...بنا براین شهر های استان گیلان بکر تر مونده ...و سر سبزی بیشتری داره و وسعت منا طقش هم بیشتره ..ضمنا غذ ا ها و خوراکی های مخصوص و خوشمزه ای داره ..که در مازندران پیدا نمیشه ..گو اینکه من خودم بیشتر به امل و محمود اباد می روم ...اما سفر واقعی وقتی شروع میشه که شما از تهران حرکت میکنی به به اما زاده هاشم و رودبار میرسی ..هنوز وارد عمق گیلان نشدی ..تازه شهر رشت دروازه منا طق بکر شهر های کوچک و بزرگ گیلانه ...با تفاوت های بسیار زیاد از یک طرف بندر انزلی سواخل گیسوم ...طاالش و استارا ...از یک طرف منا طق بکر جنگلی فومن و ما سوله وشفت و... وا ز طرف دیگر مسیر رودسر که در پایان به استان مازندران میرسه ..رامسر مرز دو استانه که خودش داستان دیگری داره ...من با اینکه اصا لتا گیلانی هستم اما فقط 6 سال در رشت زندگی کردم ...احساسم به من میگه هیج جای دنیا گیلان نمیشه ...سرزمین مردان شجاع ...گیلان

دانا جان ...
هم گیلان و هم مازندران واقعا زیبا هستند ... ولی من خودم شخصا گیلان را بیشتر می پسندم و شاید این یک احساس درونی و شخصی خودم باشه که گیلان را در نظرم جذابتر نشان میده...
اطراف رشت و فومن فوق العاده هستش بخصوص وقتی هوا ابری میشه آدمی فکر میکنه داخل یک نقاشی زیبا قرار گرفته که زیبایی این نقاشی وصف ناپذیره... اون زمان هستش که قلبا خدا را شکر میکنم که این طبیعت بکر را تا این حد زیبا آفریده...

Negar
04-23-2015, 05:30 PM
با توجه به این که مازندران به تهران نزدیکتره و از امکانات رفاهی و تفریحات بالا تری برخورداره و از خط ساحلی بیشتری هم برخورداره ، خیلی از هموطنان برای سفر مازندران رو انتخاب میکنن ولی من به شخصه استان گیلان به خصوص غرب گیلان رو به خاطر بکر و جنگلی بودن و صد البته سرسبزی فوق العادش بیشتر دوست دارم.
من همیشه هدفم از سفر به شمال استراحت و استفاده از هوای پاکش هست پس انتخاب من گیلان سرسبزه;)

1111
06-26-2015, 10:07 PM
سلام
خب عزیزان ؛ نظرات کسانی ارزشمند تره که کل این مناطق رو رفته باشه

من کل گیلان و مازندران رو رفتم ... هیچی مازندران نمیشه ... واقعا ستون ایران هست مازندران

اون طبیعت گیلان هم چندین برابر و با ارزش بیشتر هم تو مازندران هست ... فراوون

amb
08-31-2016, 12:37 PM
هیج جای دنیا گیلان نمیشه

لطفا موقعه سفر به فکر تمیز نگه داشتن نعمات خدادادی باشید:d:d:d

مامان لیلا
08-31-2016, 07:47 PM
واقعا شمال ایران زیباست حالا چه گیلان باشه و چه مازندران... من هر وقت شمال رفتم هیچوقت به این فکر نکردم که گیلان موقعیت و شرایط بهتری برای ایرانگردی داره یا مازندران... هر کدومشون زیبایی های خودش را بشکل منحصر بفردی داره که زاییده عشق درونی هر انسانی نسبت به اطرافش هستش ... و یا بقول تولستوی اين زيبايي نيست كه آفريننده ي عشق است، بلكه عشق است كه آفريننده ي زيبايي است...کاملا موافقم